
En gedigen laginsats, fjärde raka segern, och möjlighet till ledning i serien beroende på vad som händer mellan Bäcken och Mölndal i morgon. Det mesta i målväg kom i andra perioden, men skottstatistiken och det som sågs på isen visade att det var GIK:s match från början till slut.
Skribenten har många gånger betonat i att styrkan i att ha fyra kedjor som kan leverera så även i den aktuella matchen. Emil Andersson, lojal lagspelare och veteran, syntes för första gången i målprotokollet när han gjorde Game Winning Goal, 2-1.
—Det var en evighet sen. Det var skönt och det var på tiden.
Emil har varit med i GIK hur länge som helst, och han är den ende i laget som var med i division II före Hockeyettan. Han trivs fortfarande bra här.
—Det är ett gôtt gäng och roligt att komma hit varje gång.
Om dagens match tycker han:
—Det var en jämn förstaperiod, Pantern är inget dåligt lag alls. I andra tar vi över och får lite längre anfall på dem. I tredje stänger vi ned dem och de får inte så många chanser.
Skribenten noterar att det gick drygt en period i tid mellan 4-2 och 5-2, men att en utökad ledning hela tiden kändes närmare än en reducering för Pantern.
—Sundstrand bra i kassen, och alla bidrar framåt. Då är vi bra.
Nu är det vila över helgen om gäller, men snart är det match igen.
—Värnamo borta på onsdag och då gäller det att vi presterar igen. Det finns inga dåliga lag i den här serien.
Publicerades 2024-02-03