
Efter sex minuter av sista perioden, när Stenungssund kvitterade till 2-2, tänkte skribenten för en stund ”nu är det dags igen”. Fem minuter och tre GIK-mål senare ändrades det till ”nu går det vägen”. Andreas Appelgren trodde hela tiden på sitt lag.
—Det var skönt och det var viktiga poäng som stod på spel. Efter en lite darrig första period, och efter att motståndarna gör 2- 2i början av tredje så tyckte jag ändå inte att det var något snack. Det kändes inte oroligt så, men det var en skön och viktig seger.
Sen var det minuterna när skribenten hade hjärtat i halsgropen.
—Det var ett tillfällighetsmål, dåligt av oss att inte ha markering framför mål där. Det kändes ändå ganska lugnt.
Och sen rullade det på.
—Vi trummade på i två perioder och skapade chanser. På så sätt liknade den här matchen den förra. Då fick vi aldrig in pucken, men jobbar man och skapar så mycket som vi gör så får man in den till slut.
—Det var en kombination av att vi kände oss pigga idag, vi gick runt på samtliga spelare och hade gott om ork. När vi fick några mål här och där blev det mycket enklare.
En före detta målvaktstränare hade synpunkter på avsluten, att GIK borde ha tagit dem tidigare eftersom motståndarna hade en ganska aggressiv målvakt som spelade långt ut.
—Jag vet inte om det är bättre att skjuta långt ut om målvakten täcker mer. Men han har rätt i att vi kommer lite för nära mål, det är typiskt när självförtroendet inte är riktigt på topp. Då väntar min lite för länge och kommer lite för nära målvakten och då blir han stor.
På fredag är det dags igen, Lidköping Red Roosters, ett typiskt derby.
—Jag tror att det blir en riktigt bra match. Derby är alltid derby, det är tuffa och roliga matcher. De lever lite sitt eget liv och jag tror att det blir en härlig tillställning här på fredag.
—Det ska bli kul!
Vad är nyckeln till framgång i den matchen?
—Jag hoppas och tror på vårt målskytte som låste sig i början av serien. Vi fick i gång lite spelare som gjorde mål idag och självförtroendet kom igen. Målchanser för att vinna har vi haft i samtliga matcher som vi har förlorat, det är inte där det har brustit.
Publicerades 2023-10-12