Tennissiffror igen.
Kvalsuveränerna Halmstad blev GIK övermäktiga på söndag eftermiddag. I en period höll laget emot, sen handlade det mest om hemmalaget.
Men det finns ändå saker att glädjas åt. Som att GIK har en relativt stor andel egna spelare i truppen, varav flera riktigt unga spelare; att det finns flera spelare som kan leverera om förutsättningarna finns. Mot Helsingborg var Oliver Hofbauer tvåmålsskytt.
En match återstår innan det är dags att lägga säsongen till handlingarna, hemma mot Vänersborg. En match som saknar idrottslig betydelse för GIK, men som kan vara skillnaden mellan Hockeyettan och Hockeytvåan för Vänersborg. En match som är ett prestigefyllt derby för båda lagen, oavsett förutsättningarna. Det senare talar för att det kan bli säsongens hetaste match.
Publicerades 2019-04-01