Seriepremiär nu på fredag och ett ungt och hungrigt GIK ställs mot det forna storlaget Forshaga IF.
— Kul att det är på allvar nu, och det är alltid roligt att möta Forshaga, inleder Andreas Appelgren.
— Det är bra hockeylag som spelar en fin hockey. Vi får starta hemma i vår hall i en ny serie. Vi är laddade.
Skribenten tycker att det slår gnistor i omklädningsrummet i ÅVA och det gäller såväl ledare som spelare.
— Det är många killar som har drömt om att spela i Hockeyettan, och förra årets målsättning var att vi skulle nå dit på ett eller två vår. De killar som är kvar sen dess har kommit ett steg på vägen och sen har vi nya killar som har spelat på den nivån tidigare och de som har luktat på det.
— Nu ska de växa in i det. Det är en dröm för många att vi är där vi är. Dt ska passa på att njuta av det, samtidigt som det är blodigt allvar. Det gäller att hitta en bra balans i det.
Skade- och sjukläget i truppen är mycket bra. Alla spelare är tillgängliga för spel, ett angenämt problem för Andreas Appelgren.
— Motståndaren är ett lag som vill blanda sig i toppen. Ett topp tre-lag i slutet och de har värvat hem mycket folk och har nästan bara värmlänningar i laget.
— Det är killar som brinner för sin klubb, men de ska möta killar som brinner för GIK. Det kan nog bli spännande.
Publicerades 2024-09-18