Is-med-klubbmärke

TILL MINNE AV LARS ERIK SJÖMAN

En av GIK:s stora profiler LARS ERIK SJÖMAN har gått ur tiden Som spelare var han med i premiärmatchen på Odensvallen den 18 januari 1957 mot Emtunga. Han blev även tillsammans med Nisse Almen uttagen att representera Västergötland i en match, som spelades med storpublik i Grästorp. En enorm talang som kunde tagit honom långt men träning var inte alltid lika roligt, samt att möjligheterna var begränsade på naturisen. Men efter att han varit med i GIK:s styrelse under några år så blev han snart en mycket framgångsrik ledare och var under många år lagledare för A laget under 60 talet. Han var även delaktig i klubbens 50 o 60 årsjubileum, där han bidrog med sin kunskap om klubbens tidiga historia.

Under 70 talet när sonen Thomas intresserande sig för hockeyn så tyckte även Lars Erik att det var kul med ungdomshockeyn. Han blev lagledare var han högst inblandad i de stora framgångar som klubben hade med pojk SM o GP pucken. Tack vare att vi gick från naturis på Odensvallen till konstfryst på Lunnevi blev GIK under många år ledande på ungdomshockeyn i distriktet och klubben fostrade många A lagspelare och här bidrog Lars Erik med sitt stora intresse för sporten o GIK. Efter hand så tog intresset för att bli journalist över och han blev under många år en populär Grästorpsredaktör för NLT. Han släppte dock aldrig sporten utan fortsatte efter pensioneringen att bevaka sport och sågs ofta i ishallen för att bevaka GIK. Hela Grästorps IK sörjer en profil med stort HJÄRTA

 För Grästorps IK Claes Eriksson Hedersordförande

Foto: Thomas Kühnel NLT


Publicerades 2021-11-22